کسب رتبه جهانی

کسب رتبه جهانی

razmjoo hadi

1397-8-2


دکتر "علی نورافشان" عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده پزشکی: درمرتبه استاد تمام، موسس و بنیانگذار مرکز تحقیقات استریولوژی یا محاسبات میکروسکوپی، موفق به کسب رتبه دهم در برترین نویسنده مقالات استریولوژی در جهان گردید.

به گزارش "روابط عمومی" دانشکده پزشکی   کسب رتبه دهم نویسنده مقالات استریولوژی در جهان به دکتر علی نورافشان، عضو هیأت علمی گروه علوم تشریحی تعلق گرفت.    

دکتر "نورافشان" درخصوص پژوهش و رتبه هایی که اخیرا کسب شده و اینکه استریولوژی با محاسبات میکروسکوپی به چه معناست، مطالبی ارائه نمود.

او ادامه داد: ما با استفاده از ریاضیات سعی می کنیم جواب هایی را درمورد پژوهش های مختلف که در زمینه علوم پزشکی مطرح می باشد توجیه کنیم. بعنوان مثال اگر بدنبال اثرات بی خوابی، استرس ها و امثال این موارد بر روی بافت ها و ارگان های مختلف بدن و یا حتی فراتر از آن سلول ها باشیم و جواب بسیار دقیقی داشته باشیم، یکی از بهترین راه حل ها استفاده از ریاضیات و روش هایی است که مطرح می باشد و هم اکنون در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

در مرکز تحقیقات استریولوژی، درطی حدود یک دهه، در این زمینه مشغول فعالیت بوده ایم و توانسته ایم دستاوردهایی را در زمینه مواد مختلفی که به طور روزمره  استفاده می شود، مثل: افزودنی های خوراکی از جمله  شیرین کننده ها، و یا عواملی که جامعه ما ممکن است با آن روبرو شود همانند استرس های محیطی، بی خوابی ها و یا مواد اعتیاد آور داشته باشیم و نتایج آنها به شکل (کمی) و دقیق گزارش دهیم.

دکتر "علی نور افشان" ادامه داد: علاوه بر این، مرکز تحقیقات استریولوژی یک هدیه ای را به دانشگاه علوم پزشکی شیراز تقدیم کرده است و آن اینکه:  روشی را ابداع کرده ایم تا بتوانیم اجزاء تشکیل دهنده غذاهایی که موسوم  به فست فود را هم شناسایی کنیم. به طور کمی میتوان درصد گوشت و مواد تشکیل دهنده دیگر که در یکماده غذایی مانند: سوسیس، کالباس و امثال اینها می باشد را نشان داد. در این راستا روشی را در آزمایشگاه مرکز استریولوژی ابداع کرده ایم که آن را به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تحویل داده ایم و این برای نسل جوان ما که عمدتا مصرف کننده این مواد هستند، یک هدیه است که با آرامش بیشتر و مصرف غذاهایی که دارای استاندارد بالاتری هستند روبرو شوند.

او با اشاره به پژوهش و رتبه ای که اخیرا کسب شده است، عنوان نمود: مقاله ای بر مبنای گزارشی به صورت مستقل که اخیرا در مجله : BioMed Research International  در ماه سپتامبر سال 2018 آماده و به چاپ رسیده است. گروهی از پژوهشگران بررسی نموده اند که به طور کلی در دنیا کدام کشور ها و کدام دانشگاهها و چه افرادی در زمینه استریولوژی فعالیت دارند.

 این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بیان نمود:  ازسال 1966 تا به حال، علم محاسبات میکروسکوپی و یا همان استریولوژی درحال انجام است. درحقیقت این پژوهش به این طریق بوده است که گروهی از پژوهشگران تعداد مقالات مرتبط با پژوهشهای محاسبات میکروسکوپی را استخراج نمودند و حاصل این چنین نمایان شده است که این علم محاسبات میکروسکوپی درایران، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مورد توجه آنها قرار گرفته است و براساس آماری که آنها داده اند تعداد مقالاتی که توسط محققان این رشته ارائه شده است، ایران در "رتبه ی 17 دنیا" از لحاظ محاسبات میکروسکوپی در زمینه علوم پزشکی قرار گرفته است.

دکتر نورافشان در ادامه بیان نمود: در رده بندی بین دانشگاههای مختلف جهان که در این زمینه فعالیت می کند، انجام شده بود، دانشگاه علوم پزشکی شیراز در "رتبه 23 دنیا"  معرفی شده است. و همچنین بر اساس مقالات و فعالیت و از لحاظ افراد نیز بررسی کردند که چه کسانی بیشترین مقاله یا بیشترین ارجاع مقاله  را داشته اند که در زمینه تولید علم و پژوهش ها و محاسبات میکروسکوپی "دکتر علی نورافشان" نفر دهم را در بین تمام افرادی که اسامی آنها مورد بررسی قرار گرفته، به خود اختصاص داده است.

ایشان ابراز خرسندی نمود، از اینکه نام ایران و دانشگاه علوم پزشکی همچنین شیراز، درتمام جهان مطرح شده است و این باعث می شود آنهایی که به تازگی وارد پژوهش می شوند دلگرم باشند و بدانند که کاریابی شدنی است و می شود فعالیت کرد و پژوهش ها و تحقیقات را شاید کم هزینه تر پیش برد و باز هم حرفی در دنیا دیده شد و مورد توجه قرار گرفت. وی اظهار داشت: خودم جز افرادی هستم که همیشه اعتقاد داشتم نیازی نیست که برای پژوهش های ما هزینه های زیادی صرف کنیم و شاید بتوان بانوآوری، خلاقیت و تکنیک های مختلفی که ابداع می کنیم بتوانیم تا حد زیادی ضعف های دیگر را پوشش داد.

 

 

 
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد. 1394